Odżywkowe rady dla sportowców

niu dobrej formy. Dlatego opracowywaniem diet sportowych zajmują się doświadczeni dietetycy oraz całe sztaby osób zajmujące się konkretnym sportowcem. One także prowadzą monitoring wprowadzonej u sportowca diety i na bieżąco s

Odżywkowe rady dla sportowców

Opracowywanie diet sportowych

Właściwa dieta odgrywa bardzo ważną dla rozwoju sportowego młodego człowieka. Odpowiednia dieta pomaga także doświadczonemu już sportowcowi w zachowaniu dobrej formy. Dlatego opracowywaniem diet sportowych zajmują się doświadczeni dietetycy oraz całe sztaby osób zajmujące się konkretnym sportowcem.

One także prowadzą monitoring wprowadzonej u sportowca diety i na bieżąco sprawdzają czy pozostaje ona dla niego odpowiednia i nie powinna zostać w żaden sposób zmodyfikowana. Dzięki temu dieta sportowa wprowadzona u początkującego sportowca nie jest dla niego zbyt rygorystyczna i nie zniechęca do podążania drogą sportowego rozwoju, a dieta stosowana u starszych sportowców może być wspomagana odpowiednimi odżywkami.


Sport jako hobby

Obecnie znane są bardzo różne formy sportu. Sportowcy mogą więc zawodowo pływać i skakać przez przeszkody oraz zjeżdżać na nartach i rzucać młotem. Jednocześnie znane są zarówno indywidualne, jak drużynowe dziedziny sportu. Do sportów drużynowych zaliczyć można koszykówkę i siatkówkę oraz piłkę nożną.

Natomiast do sportów indywidualnych na przykład strzelanie z łuku czy skoki przez płotki lub wzwyż. Jednocześnie wiele osób traktuje uprawianie sportu po prostu jako swoje hobby, dzięki któremu mogą stale dbać o swoją dobrą kondycję. Trzeba przyznać, że takie podejście do sportu jest bardzo chwalone przez lekarzy, ponieważ osoby trenujące sport uprawiają różne ćwiczenia, ale nie muszą się przemęczać.


Cytat z Wikipedii o suplementach po treningu

Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)



© 2019 http://good-clothes.bialystok.pl/